Ana sayfa Anne Bebek 2 Yaş Sendromu

2 Yaş Sendromu

23
0
PAYLAŞ
2 yaş sendromu

Bu yazımızda anne babaların oldukça korktuğu bir dönem olan 2 yaş sendromu hakkında bilgi vereceğiz. 

2 Yaş Sendromu Nedir?

2 yaş sendromu çocuklarda 1,5 yaşından başlayarak 3,5 yaşına kadar süren oldukça sancılı bir dönemdir. Çocukların kendilerininde aile içinde bir birey olduğunu öğrendikleri, kişilik oluşumunun başladığı, istediklerini anne babaya nasıl yaptıracaklarını öğrendiği fakat anne babalar tarafından anlaşılması çok zor olan ve çocuk gelişiminin büyük bir önem kazandığı dönemdir.

Bu dönem  “erken ergenlik, terrible two, çocukluk dönemi negativizm”  isimleri ile de anılmaktadır. Son olarak kesinlikle basite atılacak bir dönemin olmadığını da vurgulayalım. Bu dönemde çocuğunuza yanlış davranırsanız ilerde ki zamanlarda etkileri kötü olabilir.

2 Yaş Sendromun Yaşayan Çocuk Neler Yapar?

 • İstediklerini dile getirmek yerine genel olarak yüksek ve ince bir sesle ağlarlar,
 • Canının istemediği durumlara elini sıkarak veya bir ayağını yere sert bir şekilde vurarak tepki gösterirler,
 • “ Hayır”, “ istemiyorum”, “ gelmem, yapmam” ifadeleri ile sık sık karşılaşmaya başlarsınız,
 • İstedikleri yerine getirilmediği takdirde aşırı tepkiler verebilir. Başını yere vurma, anne babaya vurma, eşyaları etrafa fırlatma ve benzeri gibi…
 • Yemek yeme konusunda sorunlar olabilir,
 • Anne babanın vermiş olduğu tepki yüzünden içine kapanma ve sessiz durma gibi durumlar sergileyebilir.

2 Yaş Sendromu Döneminde Nasıl Davranılmalı?

 1. İlk öncelikle bu davranışı “doğal bir davranış” olarak görmelidir.
 2. Özellikle baskılayıcı ve engelleyici  tavırlar sergilememeye özen gösterin. Aksi takdirde bu hareketleriniz onun sinirini öfkesini iyice artıracaktır. Bu sebepten dolayı çocuğunuza yaklaşırken daha dikkatli olmaya özen gösterin.
 3. Öfkelendiği zaman dikkatini başka bir şeye çekmeye çalışın.  Örneğin “ hayır” dediğiniz  bir konuda sürekli ağlıyor ve sinirleniyor farklı tepkiler veriyorsa, yeni bir oyun öğrendiğinizi onunla oynayacağınızı söyleyin.
 4. Her şeyi oyun diliyle anlatarak öğretmeye çalışabilirsiniz. Bu çocuk üzerinde iyi bir etkiye neden olabilir.
 5. Onunla kaliteli zaman geçirmeye özen gösterin. Örnek vermek gerekirse, onunla bilgisayar oynamak yerine daha çok iletişim kurabileceğiniz tamircilik ve benzeri oyunlar oynayın.
 6. Çocuğunuza seçme şansı tanıyın. Seçebileceği, yaşına uygun seçenekler sunun kendi seçimini kendisinin karar vermesini sağlayın. Umarız 2 yaş sendromu isimli yazımız sizler için yararlı olmuştur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here