Ana sayfa Hayat Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

40
0
PAYLAŞ
boşanma davası nasıl açılır

Boşanmak günümüzde  sık sık karşılaşmış olduğumuz durumlardan birisi. Evlenmek kadar boşanma da normal bir durumdur. Bugün ki yazımızda boşanma davası nasıl açılır, boşanma davası çeşitleri nelerdir? gibi sorulara cevap vereceğiz.

Boşanmak günümüzde  sık sık karşılaşmış olduğumuz durumlardan birisi. Evlenmek kadar boşanma da normal bir durumdur. Ülkemizde boşanma istatistiklerine baktığımızda, evlenen çiftlerin sayısı  yüzde 4,2 düşüş yaşayarak 569 bin 459’a düştü. Ayrıca bir önceki seneye göre boşanma sayısı 1,8 artarak,128 bin 411’e kadar geldi. Peki, boşanma davası nasıl açılır?

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

İlk öncelikle boşanma davasının çok kolay bir şekilde açıldığını belirtelim. Boşanmak isteyen kişi eşinin oturmuş olduğu  yerin mahkemesinde veya  gitmiş olduğu şehrin aile mahkemelerinden açabilir.

Boşanma davası açmak istiyorsanız adres ve nüfus bilgilerinin olması yeterli olacaktır. Kolay bir dilekçe hazırlayarak istemini ve gerekçesini belirterek açabilirsiniz. Boşanma davası açmadan önce dilekçede maddi ve manevi tazminatın belirtilmesi ve kusurun ne olduğunu belirtilmelidir. Çünkü mahkeme karar vermeden önce buna göre delil toplama işlemi gerçekleştirecektir.

Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Yukarıda boşanma davası nasıl açılır? sorusuna cevap verdik. Şimdi oldukça merak edilen bir diğer boşanma sebepleri nelerdir? sorusunun cevabına geçelim.

  • Zina,
  • Hayata Kast,
  • Eşe kötü davranmak,
  • Terk,
  • Akıl sorunları,
  • Evlilik birliğinde sorun meydana gelmesi,
  • Anlaşmalı boşanma.

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma sürecinde hava dilekçesinin düzenlenmesi ile beraber resmi olarak başlar. Daha sonra dilekçenin boşanılacak kişiye tebliği, ESD araştırmalarının gerçekleştirilmesi, cevap dilekçesinin verilmesi, bu dilekçeye cevap verilmesi şeklinde ilerler.

Bu işlemlerin ardından ön inceleme duruşması, tanıkların tek tek dinlenmesi ve delilerin toplanması ve karara bağlanması ile ilk aşama bitmiş olur. Bu süreç en sonunda kararın kesinleşmesi ve nüfus müdürlüğüne iletilmesi ile tamamlanır.

Boşanma Davası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Boşanmak için günümüzde tek gerekli olan belge Türkiye Cumhuriyeti belgenizdir. Aile cüzdanı, pasaport, tapu kayıtları ve doğum bilgileri gibi vb şeylere gerek yoktur. Umarız boşanma davası nasıl açılır? başlıklı yazımız siz değerli okuyucularımız için yararlı olur. Sorularınız yorum yaparak sorabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here