Ana sayfa Güzellik Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

30
0
PAYLAŞ
Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Bütün günün yorgunluğunu ve ağırlığını en çok çeken yerimiz ayaklarımızdır. Bu yüzden ayak bakımı oldukça önemlidir. Peki,  evde ayak bakımı nasıl yapılır?

Bütün günün yorgunluğunu ve ağırlığını en çok çeken yerimiz ayaklarımızdır. Kış ayı boyunca botların, ayakkabıların içerisinde yer alan  ayaklarımız sıcak yaz günlerinin iyice kendini gösterdiği günlerde sandaletler ve babetlerle  gün yüzüne çıktı.

Bu yazımızda kışın bakımsız bir hale gelen ayaklarımız için evde ayak bakımı nasıl yapılır?  sorusuna yanıt vereceğiz.

Evde Ayak Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde ayak bakımı yaparken özen gösterilmesi gereken unsurlardan birisi ayakkabıdır. Bu size birer bakım çeşidi gibi gelmese de ayaklarda meydana gelebilecek sorunları önlemek adına ayakkabı oldukça önemlidir.

Kısa bir örnek verecek olursak, dar ve ayağımı sıkan bir ayakkabı ayaklarımızda şişme, yaralanma ve benzeri sorunlara yol açar. Daha rahat daha konforlu ve ortopedik ayakabbıları tercih etmek oldukça önemlidir.

Yaz sıcağında güneşe çıktığınızda sandalet veya terlik giydiyseniz ayağınızın üst kısmına güneş kremi sürmenizde yarar var. Hem erkek hem de en sık meydana gelen ayak sorunlarından birisi tabanda meydana gelen çatlak ve ölü hücreler. Bunun için tavsiyemiz ponza taşıdır. Ponza taşı ile banyodan sonra kolay bir şekilde ölü hücreleri temizleyebilirsiniz.

Evde Ayak Bakımı Uygulamaları

Ayak Banyosu İle Bakım

Gerekli Malzemeler: 1 tane limonun suyu, çay kaşığının ucu kadar tarçın tozu, 4 tatlı kaşığı zeytinyağı, yarım çay bardağı süt, su

Kolay bulunan bu malzemeler sayesinde evde ayak bakımı yapabilirsiniz. İlk öncelikle büyük bir leğen alın ve sıcak su doldurun. İçerisine tarifteki malzemeleri ilave edin. Bu malzemeleri iyice karıştırın suyun içerisinde.

Daha sonra ayaklarınızı 15-20 dakika boyunca suyun içerisinde beklettin. Beklettikten sonra ayaklarınızı yıkayın. Son olarak ayak bakımı kremi sürebilirsiniz.

Doğal Ayak Bakım Kremi

Gerekli Malzemeler: 2 tatlı kaşığı badem yağı, yarım tatlı kaşığı zeytinyağı, yarım tatlı kaşığı buğday tohumu yağı, 1 tatlı kaşığı civarında okaliptüs esansiyel yağı

Yapacağınız kremi ışıktan korumalısınız bu yüzden koyu camlı bir şişenin içerisine koyunuz. Malzemeleri şişenin içerine koyun ve kapağını kapatarak iyice çalkalayın. Ayaklarınızı duştan veya yıkadıktan sonra bu kremi güzelce sürün.

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here