Ana sayfa Sağlık Spor Evde Yapılabilecek Egzersizler

Evde Yapılabilecek Egzersizler

35
0
PAYLAŞ
evde yapılabilecek egzersizler

Bazılarımız spor salonuna gitmeyebiliyor ve evde spor yapmak istiyor olabilir.  Sizler için bu yazımızda evde yapılabilecek egzersizler hakkında bilgi vereceğiz. 

Günümüzde  ve geçmişte spor oldukça büyük bir öneme sahip olmuştur. Fakat çoğu zaman spor yapmak isteriz bazı durumlardan dolayı başlayamayız. Ya bir bahane üretiriz yada spor salonuna gidecek durumumuz olmayabilir. İşte, bu tarz durumlarda evde yapılabilecek egzersizler imdadımıza yetişiyor. Evde herkesin rahatlıkla yapabileceği bu egzersizler sağlığınıza çok faydalı olacaktır.

Evde Yapılabilecek Egzersizler

Yürüyüş: Evinizde yürüyüş bandı yoksa kendinize yürümek için bir yer planlayın. Yürüyeceğiniz yerin evinize yakın olması oldukça önem arz etmektedir. Yapacağınız yürüyüş en az yarım saat ve yavaş bir tempoda yapılmalıdır. Yürüyüş yaptığınız zaman terlemiyorsanız bu yeterince faydalı olmaz. Sağlığınızda herhangi bir problem yoksa bir yürü bir koş metodu en iyi yöntemdir.

Yarım Çömelme: Bu hareket bacakta yer alan bir çok kası çalıştırır. Ellerinizi önde bağlayarak bir koltuğa oturur gibi geri doğru çömelin. Sırtınız dik olsun ve öne doğru eğilmeyin. Bacak kaslarınızda ağrı oluşuna kadar harekette devam edin. Bu hareketi günde 8 kez deneyin.

(Push Up) Dizler Üzerinde Şınav: Yüzükoyun bir biçimde yatarak dizlerinizi yere koyun. Koyduktan sonra elleriniz ile gövdenizi az bir şekilde havaya kaldırın. Kollarınızı hazır hissettiğiniz zaman hareketi dizleriniz ile değil, ayak parmak uçlarınızı yere koyarak yapınız. Mesela üç kez yaptınız ve yoruldunuz devam etmeyin. Mola verdikten sonra tekrar yapın. İlk günlerde kendinizi çok zorlamamaya özen gösterin.

Superman Hareketi: Evde yapabilecek egzersizler arasında superman hareketi büyük bir öneme sahiptir. Sırt kasları için oldukça önemli bir hareket olan Superman hareketi, duruş bozukluğu olanlar için de tavsiye edilmektedir. Kollarınızı ileri uzatarak yere komple uzanın. Avuç içleriniz yere doğru olacak şekilde dirseklerinizi kırmadan kollarınızı vücudunuzun üst kısmıyla birlikte kaldırmaya çalışın. Bu sırada dizlerinizi kırmamaya özen göstererek onu da kaldırmaya çalışın. Hareket Superman’ın uçuşu gibi. Diğer eğzersizler şunlardır;

  • Diz üstünde geriye esneme,
  • Mekik.

Evde yapabilecek egzersizler genellikle bunlardır. Farklı egzersizlerde mevcuttur fakat en kolayları bunlardır. Umarız yazımız sizler için faydalı olmuştur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here