Ana sayfa Güzellik Manikür Nasıl Yapılır?

Manikür Nasıl Yapılır?

58
0
PAYLAŞ
manikür nasıl yapılır

Manikür günümüzde bir çoğumuzun yapmış olduğu kişisel bakım uygulamasıdır. Bu yazımızda manikür nasıl yapılır? manikür nedir? gibi sorulara cevap vereceğiz.

Manikür günümüzde bir çoğumuzun yapmış olduğu kişisel bakım uygulamasıdır. Günümüzde her ne kadar bayanlar manikür konusunda ön planda olsa bile manikür yaptıran erkeklerinde olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi oldukça merak edilen manikür nasıl yapılır, nedir? sorularına cevap verelim.

Manikür Nedir?

İnsanlar, savunmasız bir şekilde elleri ile bir çok şeye dokunurlar. Bu yüzden eller diğer bölgelere göre oldukça çabuk yıpranır. İnsanlar el yardımıyla bir çok işi gerçekleştirmesi nedeniyle tırnakların kötü bir görünüme neden olmaması için manikür işlemine ihtiyaç duyar.

Manikür, el ve tırnak bakımının,  temizliğinin derin bir şekilde yapılmasına verilen isimdir. Bu işlemi yapabilmek için uzmanlık gerekmektedir. Aksi takdirde manikür yaptığınızda ellerde morarma, kan kaybına bağlı olarak uyuşma, etlerin kopması, damarların yırtılması  oldukça tehlikeli sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden size tavsiyemiz manikür işlemini uzman birisine yaptırmanız. Peki, manikür nasıl yapılır?

Manikür Nasıl Yapılır?

Manikür yapılmadan önce kesinlikle ellerinizi temizlemeniz gerekmektedir. Ellerinizi yıkadıktan sonra yumuşatıcı jel yardımı ile ellerinizin yumuşatılmasını sağlayın. Yaklaşık olarak 10 dakika civarında bekledikten sonra eller ince uca sahip olan törpüden yararlanarak tırnak etlerinden temizlenir.

Bu temizleme işlemini gerçekleştirirken derin bir oyma işleminin yanı sıra tırnağa yapışan etler kaldırılmalıdır. Tırnağa yapışan etler hafif bir biçimde yumuşak hareketlerle kazınmalıdır. Tırnak kenarından kalkan etler manikür makası yardımıyla kesilir.

Bu işlemi gerçekleştirirken  tırnak kenarının kanamaması gerekiyor. Etlerin alınmasının ardından tırnaklar kesilmeli veya kısaltılmalıdır. Tırnaklar kesildikten veya kısaltıldıktan sonra eller tekrardan yıkanarak nemlendirilmelidir.

Manikür Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Etlerin parçalanmaması için eller, tırnak eti yumuşak hale gelene kadar suda tutulmalıdır.
  • Manikür yaparken tırnak ile yanlışlıkla eti keserseniz hemen kolonya ile müdahale edilmelidir.
  • Aletler kişiye özgü olmalıdır. Aksi takdirde başkasının ayağında mikrop vb bir şey mevcutsa size geçebilir.
  • Manikür yaptırdıktan hemen sonra oje sürme işleminden uzak durulmalıdır.
  • Manikür uzmanlık istediği için yaptıracağını kişiyi iyi seçiniz. Evde manikür yapmayı düşünüyorsanız kesinlikle işlemleri iyi çözmeden yapmayınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here