Ana sayfa Sağlık Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

43
0
PAYLAŞ
mide bulantısına ne iyi gelir

Günümüzde mide bulantısı bir çok insanın yaşadığı sorunlardan bir tanesidir. Peki, mide bulantısı neden olur, mide bulantısına ne iyi gelir?

Günümüzde mide bulantısı bir çok insanın yaşadığı sorunlardan bir tanesidir. Mide bulantısı sorunu ile karşı karşıya gelen insanlar bir süre sonra geçiştirir ve önemli olmadığını düşünür. Fakat durum tam tersidir. Mide bulantısı bazı hastalıkların habercisi olabilir. Peki, mide bulantısı neden olur?

Mide Bulantısı Neden Olur?

Mide bulantısı çeşitli hastalıklar ve psikolojik durumlar nedeniyle olabilir. Mide bulantısına neden olan hastalıklar bu şekildedir;

Gıda Zehirlenmesi: Gıda zehirlenmesi mide bulantısının yaşanmasında en önemli nedenler birisidir. Eğer ki gıda zehirlenmesi nedeniyle mideniz bulanıyorsa, bulantı  neredeyse yemeği yedikten hemen sonra meydana gelir.

Stres ve Anksiyete

Anksiyete ve stres de mide bulantısının nedenlerinden olabilmektedir. Stresli bir durumda sürekli midenizin bulandığının farkına vardıysanız derin nefes alarak çeşitli egzersizler yapabilirsiniz.

İlaçların Yan Etkileri

Belli ilaçlar yan etkiler mevcuttur. Bunlarda mide bulantısına yol açabilir. Herhangi bir ilacı içmeden önce kesinlikle yanında çıkan prospektüsleri okumanızı tavsiye ederiz. Diğer neden olan etmenler;

  • Araç Tutulması
  • Enfeksiyonlar

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Şimdi bir çok kişinin merak ettiği mide bulantısına ne iyi gelir? sorusunun cevabına geçelim.

Su: Sıvı kaybı mide bulantısına yol açabilir. Mideniz bulandığı zaman kısa aralıklarla su içiniz. Midenizi boş bırakmayın.

Nane ve Limon Çayı: Mide bulantısına iyi gelen şeylerden birisi ise nanedir. Mideniz bulandığı zaman nane çiğneyin ve limon çayı içiniz. Bu mide bulantınızı azaltacaktır.

Zencefil: Taze zencefili dilimlere ayırdıktan sonra  5 dakika demledikten içiniz. Mide bulantınızı kesecektir.

Elma: Elmada mide bulantısına çok iyi gelmektedir. Hatta kanıtlanmış bir durumdur. Elma yiyerek mide bulantınızın önüne geçebilirsiniz.

Tavuk Suyu: Mide bulantısına ne iyi gelir? sorusunun cevaplarından birisi ise tavuk suyudur. Tavuğu haşladıktan sonra suyun bir miktar içebilirsiniz. Mide bulantınızı kesecektir.

  • Muz
  • Pirinç Lapası
  • Nane
  • Karpuz

Son olarak arkadaşlar mide ağrınız yaptığınız her şeye rağmen şiddetli bir şekilde devam ediyorsa kesinlikle bir doktora gözükün. Aksi takdirde daha büyük sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here