Ana sayfa Genel Morluk Nasıl Geçer? Morluklar İçin En Etkili Yöntemler!

Morluk Nasıl Geçer? Morluklar İçin En Etkili Yöntemler!

52
0
PAYLAŞ
Morluk Nasıl Geçer? Morluklar İçin En Etkili Yöntemler!

Bu yazımızda  Morluk nasıl geçer? morluğa Ne iyi gelir? Cilt morluğu nasıl geçer? sorularına cevap vereceğiz. İşte, morluklar için en etkili yöntemler!

Morluk Neden Olur?

Morluklara tıpta “kontüzyon” ismi verilmektedir. Morluklar bir yere çarpma, sıkışma veya incilme gibi olayların yaşanmasının ardından meydana gelebilir. Morluk sadece mor renkte değil, siyah, kırmızı, pembe veya mavi renkte  de olabilir.

Morluğun meydana gelme sebebi, morluk olan bölgede derinin alt kısımında bulunan küçük  boyutlu kan damarlarının hasar almasından  ve çevresindeki dokulara kan sızdırmasından meydana gelir.

Morluklar incilme, sıkışma ve benzeri durumlardan hemen sonra meydana gelebilir. Çarpma veya incitilen bölgenin, morarma şiddeti ne kadarsa  rengi de o kadar koyu olur. Yani morarma çok fazla ise rengi bir o kadar da koyu olur.

Bazı morluklar incimenin şiddetine göre 1-2 gün sürerken bazıları ise 1 hafta sürebiliyor. Morluklar hepimizin karşılaştığı sorunların başında gelir.  Peki, Morluk nasıl geçer? morluklar için en etkili yöntemler

Morluk Nasıl Geçer?
Morluk Nasıl Geçer?

Morluk Nasıl Geçer? Morluklar İçin Etkili Yöntemler 

Morluk İçin Buz Terapisi: Morluk ile karşı karşıya kaldığımızda ilk yapmamız gereken adımlardan birisidir. Morluk olan kısıma buz torbası veya buz paketleri  koymak kan sızıntısını durdurmaya ve kan damarlarının soğumasına yardımcı olur. Morluk için 10 dakika civarında moraran kısıma buz terapisi yapın.

Kaşık Tedavisi: Morluk nasıl geçer? sorusunun yanıtlarından birisi ise kaşık tedavisidir. arasında yer alır. Evde morluk için buz yoksa bu yöntemi uygulayabilirsiniz. İlk öncelikle kaşığı buzdolabına koyun ve soğumasını bekleyiniz. Daha sonra çıkarın ve bir peçeteye sararak morluk olan kısıma koyun.

Bez Ve Bandaj Sarmak: Morluk nasıl geçer? diye araştırıyorsanız ve evde bu kaşık yoksa bu yöntemi deneyebilirsiniz. Morluğun başka yerlere yayılmasını önlemek istiyorsanız morluğun olduğu kısıma ve çevresine bez veya bandaj bağlayabilirsiniz.

Morluğa İyi Gelen Yiyecekler!

Morluk hepimizin başına gelen durumlardan birisidir. Malum durum böyle olunca bir çoğumuz bu soruna iyi gelen yiyeceklere başvurmaktadır.

Ananas: Ananas  içerisinde bol miktarda “bromelain” enzimi bulundurur. Ananas yediğiniz zaman bu enzim salgılanır ve morluklar hatta ciltteki morluk dolayısıyla meydana gelen iltihaplar bile giderilir. İyi gelen diğer şeyler;

  • K Vitamini
  • Çikolata,
  • Şeker Şurubu,
  • Papaya,
  • Zerdeçal ve Demirhindi

Umarız morluk nasıl geçer? başlıklı yazımız sizler için faydalı olmuştur. Sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

Ayrıca şu yazılarımıza da bakabilirsiniz;

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here