Ana sayfa Genel Papatya Suyu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Papatya Suyu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızda faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz papatya suyu hakkında bilgi vereceğiz. Peki, papatya suyu nedir, papatya suyunun faydaları nelerdir?

22
0
PAYLAŞ
Papatya Suyu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Bir çoğumuz etrafımızdaki kişilerden papatya çayı veya papatya suyunu mutlaka duymuşuzdur. Bu yazımızda ise faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz papatya suyu hakkında bilgi vereceğiz. Peki, papatya suyu nedir, papatya suyunun faydaları nelerdir, nerede satılır?

Papatya Suyu Nedir?

Papatya Suyu, Papatya, kırlarda ilkbaharda kendiliğinden yetişen bir bitki türüdür. Yaprakları dere otuna çok fazla benzemektedir. Orta kısmı sarı yuvarlak, yaprakları küçük beyazdır. Bu bitkiden elde edilen sıvıya papatya suyu ismi verilir.

Papatya Suyunun Cilde Faydaları

Papatya cilt hastalıklarına, deri dökülmelerine, sivilce ve lekelerin  giderilmesine yardımcı olur. Cildi gerginleştirerek daha sıkı olmasına yardımcı olur. Ayrıca cildin alması gereken vitamini ihtiyacını gidererek, cildin daha dinç ve güzel görünmesini sağlar. Ayrıca ülkemizde papatyaya karşı alerjisi olan bir çok insan bulunmaktadır. Papatya suyunu cildiniz için kullanmadan önce elinize veya cildinizin herhangi bir bölgesine sürerek alerjik reaksiyon olup olmadığını kontrol ediniz.

Papatya Suyunun Saça Faydaları

Ülkemizde daha çok saç rengini açmak amacıyla tercih edilen papatya suyunun, saça bir çok faydası bulunuyor. Papatya suyu saçlara parlaklık kazandırır, sağlıklı görünmesini sağlar, kepeği önler ve yok eder, huzursuz saç derisini yatıştırır. Fakat papatya alerjisinin ülkemizde çok yaygın olduğunu unutmayın. Saçlarınızda kullanmadan önce kesinlikle papatya suyunu elinizin üst kısmına sürerek alerjik bir durumun olup olmadığına bakın.

Papatya Suyu Nasıl Hazırlanır?

Papatya suyu hazırlamak için ilk öncelikle bir tencerede suyu iyice kaynatın ve içerisine papatyaları atarak 20 dakika boyunca bekleyin. Kaynama işlemi bittikten sonra güzelce süzün. Süzdükten sonra bir yere bırakarak soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra isteğine göre kullanabilirsiniz.

Papatya Suyunun Zararları

Yukarıda papatya suyu nedir sorusunu cevapladık ve faydaları hakkında bilgi  verdik. Papatya suyunun faydalarının olduğu kadar aşırı tüketimi sonucunda bazı zararları da olabilmektedir. Bunun yanı sıra bebeklerde, hamile kadınlarda ve emzirme döneminde olan annelerin kesinlikle papatya suyu içerken dikkatli olmaları gerekmektedir. Doktora danışmadan içmemelidirler. Umarız papatya suyu nedir? başlıklı yazımız sizler için faydalı olabilmiştir.

Ayrıca bu yazılarımıza da göz gezdirebilirsiniz;

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here