Ana sayfa Sağlık Cinsel Sağlık Yumurtlama Dönemi Belirtileri

Yumurtlama Dönemi Belirtileri

48
0
PAYLAŞ
Yumurtlama Dönemi Belirtileri

Bugün ki yazımızda yumurtlama dönemi belirtilerine değineceğiz ve yumurtlama dönemi belirtileri nelerdir? yumurtlama ağrısı nedir? gibi sorulara cevap vereceğiz.

Bir önceki yazımızda hamile kalmanın yollarını anlatmıştık ve burada yumurtlama döneminin çok önemli olduğunu söylemiştik. Her ay yumurtalık olgun duruma gelir ve serbest bırakılma zamanı geldiğinde farklı belirtiler ile kendini belli edebilir. Hormonal bakımdan herhangi bir doğurganlık sıkıntısı olmayan bayanlarda yumurtlama; genellikle menstruasyon döngüsünün bir parçası halinde her ay meydana gelir.

Yumurtlama dönemi adet olma sürecinizden 2 hafta kadar öncesine başlar. Bebek istiyorsanız bu dönemde sık sık ilişkiye girmelisiniz.

Yumurtlama Ağrısı Nedir?

Bazı kadınlarda yumurtlama öncesinde veya yumurtlama döneminde ağrı meydana gelebilir. Tıpta Mittelschmerz  ismi verilen yumurtalık ağrısı,  yumurtalık yüzeyini  uzatması nedeniyle olgunlaşan folikülün  büyümesi nedeniyle meydana gelebilir. Peki, yumurtlama dönemi belirtileri nelerdir? 

Yumurtlama Dönemi Belirtileri Nelerdir?

Rahim Ağzında Görülen Değişiklikler: Yumurtlama dönemi öncesinde  rahim ağzı 2 parmağınla  istediğiniz zaman alçak bir konumda olur genellikle. Ayrıca oldukça sert ve kuru bir durumdadır. Sanki elinle burnuna dokunuyorsun sanarsınız.

Yumurtlama Döneminde Sancı: Eğer adet döneminde düzensizlikler var ise, yumurtlama zamanını belli eden unsurlara daha çok dikkat etmelisiniz. Bu unsurlardan birisi ise yumurtlama döneminde meydana gelen sancıdır.

Yumurtlama Döneminde Akıntı: Yumurtlama dönemi belirtileri arasından en önemlisi akındır. Yumurtlama döneminde olan akıntı berrak ve oldukça kaygandır. Yumurtlama sonrasında bu akıntı salgı yeniden azalır ve daha koyu bir renge bürünür.

Göğüslerde Hassasiyet: Yumurtlama dönemi sonrasında, rahimin hazırlanmasına yardımcı olan  progesteron seviyesinde artış meydana gelir. Bu durumda göğüslerde hassasiyet sorununa yol açabilir. Fakat bu durum her kadında meydana gelmez.

Yumurtlama Günlerinde Vücut Isısı: Yumurtlama dönemi belirtileri arasında vücut ısısının artmasıda yer almaktadır. Vücut ısısı yumurtlama dönemlerinde genellikle 1-2 derece yükselir. Bu yüksek vücut ısısı 3 günden fazla sürüyorsa yumurtlama döneminin meydana geldiğini söyleyebiliriz.

Yumurtlama Döneminde Cinsel İstek Artışı: Yumurtlama dönemi belirtileri arasında en önemlisi cinsel artıştır. Yapılan araştırmalara göre yumurtlama dönemi ile cinsel isteğin artmasının bağlantılı olduğu görülmüştür. Bunun tek nedeni, yumurtlama öncesinde yumurtlama oluşumunu ve progesteron hormonu  salgılanmasına yardımcı olan  LH seviyesinde meydana gelen dalgalanmalardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here